چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۴:۴۷
 |  ۵/ مرداد/ ۱۳۹۴ - ۳:۱۴
  |   نظرات: ۳۶ نظر
3,019 مرتبه بازدید
Untitled

چرا خور خانه فرهنگ نداشته باشد؟

این مطلب را یکی از همشهریان عزیز که نخواسته نامش فاش شود برای درج در سایت خور ارسال کرده اند.

در خبرها آمده بود که همزمان ۵ خانه فرهنگ در مناطق مختلفی از لارستان یعنی لطیفی، کورده، بیرم، جویم و دهکویه افتتاح شده و به زودی فعالیت های خود را امسال شروع می کنند.
سیدعلی اصغر رفعت‌حقیقی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد لارستان درباره افتتاح این خانه‌های فرهنگ عنوان کرده بود: بر اساس قوانین، شهرهای بالای ۷ هزار نفر می‌توانند دارای خانه فرهنگ باشند، اما با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت خانه، مجوز افتتاح خانه فرهنگ در شهرهای زیر ۷ هزار نفر دریافت شده است.
با این حال وی در ارتباط با نحوه اداره این خانه های فرهنگ عنوان داشته که خانه فرهنگ شهر لطیفی به بخش خصوصی واگذار شده و تامین فضای فیزیکی خانه فرهنگ شهرهای بیرم و جویم توسط شهرداری و شورای شهر بیرم و جویم و خانه فرهنگ‌ شهرهای کورده و دهکویه توسط اداره آموزش پرورش تامین شده است.
اما پرسش هایی که در این ارتباط مطرح می شود و امیدواریم مسئولین شهر خور بدان پاسخ دهند:
۱- چرا کسی برای دریافت مجوز خانه فرهنگ خور اقدام نکرده است و متولی این کار(پیگیری اخذ مجوز) کدام نهاد است(شهردای، شورا یا نهادهای دیگر؟)
۲- چگونه امکان دارد که برای روستاهای کورده و دهکویه(که طبق قوانین مذکور، نه شهر هستند و نه جمعیت بالای ۷ هزار نفر دارند) مجوز خانه فرهنگ اخذ شود اما برای خور که هر دو شرط لازم را دارد مجوزی دریافت نشود؟
۳- در صورت پیگیری مساله و موافقت احتمالی ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد لارستان با اخذ مجوز خانه فرهنگ در خور، کدام نهاد می تواند از آن حمایت به عمل آورد و زمینه را برای فعالیت آن ها فراهم سازد؟

 

امید است مسئولین شهر به سوالات فوق پاسخ دهند. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
Profile photo of مدیریت سایت مدیریت سایت ایوب محمودی تمام مطالب این نویسنده

36 Responses to “چرا خور خانه فرهنگ نداشته باشد؟”

 1. ناشناس می‌گه:

  در این خصوص که کدام نهاد مسئول است، که واضحه که باید توسط شورای اسلامی شهر، این کار انجام بشه. اگر صدایی برسد به آنجا. و البته بعد از رسیدن فقط در دفتر ثبت نشود و پیگیری گردد.

 2. سامان می‌گه:

  اگه وظیفه شورا است چرا پاسخ نمیدهند؟ اندازه شورای کورده و دهکو هم نمی تونن پیگیر بشن؟

 3. فاطمه می‌گه:

  حتما سرشون خیلی شلوغه نمیرسن!!

 4. شهرام صالحی می‌گه:

  درخصوص مجوز خانه فرهنگ، شورای محترم اسلامی شهر و کمیته دانش پژوهان پیگیر هستن. نامه نگاری هایی شده. منتظر پاسخ هستیم. (مکاتبات در مردادماه آغاز شده است)
  فعلا بزرگترین مشکل، عدم وجود «مکان مناسب» است.
  در حال حاضر با جابجایی دانشگاه پیام نور از محل آموزشگاه حاج عبداله حسین خور، با آموزش و پرورش برای در اختیار قرار گرفتن این مکان مکاتبه شده، که اگه مورد توافق قرار گیرد، ان شااالله کلیه برنامه های فرهنگی بصورت متمرکز در این مکان خیریه برگزار گردد.
  شهرام صالحی – مسئول کمیته دانش پژوهان

 5. ناشناس می‌گه:

  ان شاالله هرچه زودتر خانه فرهنگ خور راه بیفته. چون خیلی نیازه. از نظر مکان دبستان حاج عبداله حسین خیلی جای خوبیه. هم در محدوده مکان های آموزشی شهر است و هم فضای خوبی داره.امیدواریم آموزش و پرورش به این نیاز شهر خور پاسخ مثبت بدهد.

 6. ناشناس می‌گه:

  ببخشیدا خانه فرهنگ به چه درد این شهر میخوره؟
  اصلا نیازی هست همچین مکانی را بدیم به خانه فرهنگ؟

 7. ..... می‌گه:

  با سلام
  تو خور خیلی چیزهای مهم و بدرد بخور نیاز داره ولی وقتی میگن خانه ی فرهنگ میخوایم یا جایی برا درس خوندن دانش اموزان و سالن سرپوشیده برا ورزش یا مکان هایی تفریحی برا خانم ها که همه ساکت میشن در واقع خف….. میگیرن…ماشآلله تو خور مکان تفریحی نداره که ادم بره اگه خواستی پارک باید از جلو پسران غیور خوری رد بشی و البته اگه پشت سرت حرف نزنند..ولی تا بگن مسجد میخوایم بسازیم چند نفر برا فیس و افاده بلند میشن زمین در اختیارشون میزارن پول بهشون میدن تا صواب و اجر نصیبشون بشه.اهای مردم خور ما نزدیک ده تا مسجد داریم برا چی این همه مسجد میسازید یه ذره بفکر ماها باشید تا کی میخواید فخر فروشید کنید تا کی؟ موقع نماز من جوانی که بسوی مسجد بره ندیدم همه پیر و مسن میرن….امیدوارم مردم بفکر چیزهای بهتری باشن تا چیزی که چندتا وجود داره…
  با تشکر

  • ناشناس می‌گه:

   یک شهر همه چی لازم داره. هم مسجد، هم ورزشگاه، هم خانه فرهنگ، هم مدرسه، هم مجتمع تجاری و… همه چی باهم.
   ضمنا اتفاقا بیشتر جماعت مسجدهای خور را جوانان و نوجوانان تشکیل میدن.تشریف بیارید داخل مسجد ببینید.

 8. ناشناس می‌گه:

  این همه روز خونه فرهنگ نداشتیم مگه چه اتفاقی افتاده؟
  بگو از این به بعد هم نداشته باشیم. شما هم دلتون خوشه به فرهنگ و فرهنگ سازی! جامعه راه خودش را داره میره.

  • ناشناس می‌گه:

   اگه فرهنگ بود و نیازی نداشتیم شما الان این حرفو نمیزدین

  • همشهری می‌گه:

   خانه فرهنگ که نباشه باید بشینیم نگاه کنیم که دختر پسرای شهرمون برن دنبال علافی و دوست پسر بازی و دوست دختر بازی…چرا؟چون تنها سرگرمیشون میشه همین.

   خانه فرهنگ که نباشه باید بشینیم نگاه کنیم روز به روز امار افسردگی ها بالا بره…چرا؟ چون زنهامون تنها سرگرمیشون میشه بازی با موبایل، دیدن شبکه جم، هر از گاهی هم راه افتادن تو خیابون با تیپ های عجق وجق برن عروسی ببینن تازه چی مد شده و بیان خونه ایراد بگیرن بر سر مرداشون که پول زحمت کشیده مردا رو به باد بدن.

   خانه فرهنگ که نباشه باید بشینیم نگاه کنیم روز به روز یکی از مدارسمون تعطیل بشه.

   خانه فرهنگ که نباشه باید بشینیم نگاه کنیم اوضاع از اینی که هست بدتر بشه و بس.

   همین خوبه دوست عزیز؟شما بشین نگاه کن که جامعه راه خودشو داره میره ما بیشتر نگاه میکنیم…!!!

   با توصیف شما ما بیهوده افریده شدیم که گذر طبیعی زندگی بدون تنوع رو نظاره گر باشیم.نه جانم…درد فرهنگی نکشیدی نمیفهمی فرهنگ ینی چی…پس نمیتونی هم بفهمی فرهنگیا چی میکشن و چی میگن.

 9. مسعود می‌گه:

  ای کاش همه ما یاد بگیریم که زود قضاوت نکنیم. یاد بگیریم که لحن صحبت کردنمون مخصوصا در مکان های عمومی درست باشه.
  مثلا در اینجا وقتی میخوایم نظر بدیم درسته که با اسم نمایشی نظر میدیم اما نظرات و صحبتهایی که میشه نشونه سطح فرهنگ و دانش ماست.
  اما درخصوص خانه فرهنگ باید بگم که یکی از امکانات ضروری شهرمون همین خانه فرهنگ هست. من خودم شخصا ۵ساله که دارم در خانه فرهنگ لار اموزش میبینم. اگه خور داشته باشه چرا بخوام برم جای دیگه؟
  چرا ما نباید پیشرفت کنیم؟
  چرا همیشه فکر میکنیم دیگران از ما پیشرفته تر هستن؟
  چرا فرهنگ شهر خودمون رو نسازیم تا مردم خودمون مثال زدنی نباشن؟

 10. 23 می‌گه:

  خانه فرهنگ نداشته باشیم مشکلی تو زندگی ایجاد نمیکنه…داشته باشیم هم تغییر مثبتی تو زندگی پیش نمیاد…میشه چیزهای بهتری بجای خانه فرهنگ باشه

 11. ناشناس می‌گه:

  مطمنن نیازه شاید در کوتاه مدت جواب نده اما در بلند مدت مطمئنن تاثیرات خودشو نشون میده

 12. مخالف خانه فرهنگ می‌گه:

  حالا بالفرض هم که راه بیفته، چند نفر استقبال می کنند؟ اصلاً چه تاثیری میزاره روی شهر؟ یکی به من از تاثیرات فعالیت های فرهنگی بر روی جامعه بگه و من رو روشن کنه؟

  • همشهری می‌گه:

   دوست عزیز شما که مخالف هستید، خبر دارید که الان برخلاف استقبال و درخواست همشهریان از کلاس های تابستونه، به دلیل نبود مکان برای برگزاری همچین کلاس هایی همچنان متوقف مونده؟ پس شما هم متاسفانه درد فرهنگ رو نمیفهمید.

  • ناشناس می‌گه:

   عزیز من، اگه کار فرهنگی نتیجه نمی داد، تمام دنیا برای -علوم انسانی- و -مطالعه- در این زمینه و سرمایه گذاری برای تربیت نسل با فرهنگ، این همه هزینه نمی کردن
   کار فرهنگی در بلند مدت جواب میده.

  • ناشناس می‌گه:

   وقتی امکانات باشه، خواهان هم پیدا میشه. تأثیر هم بر جامعه میزاده.
   وقتی هم نداریم، همش توی ذهن مون اینه که شاید مردم استفاده نکنند.
   امکانات و مدیریت امکانات، خیلی در استقبال مردمی اهمیت داره.
   نا امید نباشید لطفا.

 13. امير می‌گه:

  خانه فرهنگ شاید اوایلش مراجعه کننده داشته باشه و زیاد هم باشن ولی بعدش دقیقاً وضعیتش میشه عین کتابخونه خور…وضعیت کتابخونه رو که میدونید؟؟؟

  • ناشناس می‌گه:

   وضعیت کتاب خونه به علت فقدان فرهنگ کتاب خوانیه که با راه افتادن خانه فرهنگ مطنن درس میشه البته طی زمان و خانه فرهنگ هم اگه اطلاع رسانی بشه مطمنن مراجعه میکنن

  • استفاده کننده از کتابخانه عمومی ادیبان خور می‌گه:

   بجز بحث فرهنگ کتابخوانی. متاسفانه امکانات کتابخانه عمومی خور هم بشدت ضعیفه. مثلا ما اگه بخواهیم بریم برای مطالعه چند ساعت را در کتابخونه خور بگذرونیم، طبعا بجز بحث سرمایش و گرمایش سالن و نور آن که مشکل داره، سر و صدای زیاد ماشین های عبوری و مستقل نبودن فضای مطالعه از فضای قفسه ها هم مزید بر علت است که این مکان کم استفاده شده.
   طبق معمول: کمبود امکانات فرهنگی، کمبود امکانات فرهنگی، کمبود امکانات فرهنگی!

 14. عارف باقرزاده می‌گه:

  ان شاالله تلاش شما دوستان عزیز به نتیجه قابل قبولی برسه تا برای ادامه کارتون نا امیدی پیش نیاد،بدون شک خانه فرهنگ نیاز اساسی شهر و در صورت تاسیسش همه قول میدیم در حد توان کمک کنیم برای ارتقا سطحش چون با اینده فرهنگی شهر رابطه مستقیم داره.موفق باشید

 15. ناشناس می‌گه:

  خانه فرهنگ و کار فرهنگی خوب است و حتما میبایست این امر صورت پذیرد… ولی آیا مشکلاتی که دوستان بیان میکنند صرف ایجاد خانه فرهنگ و انجام کار فرهنگی حل میشود؟!

  • همشهری می‌گه:

   همه چیز در کنار هم باید باشه که خانه فرهنگ جزو اساسیشه. کسی منکر این امر نیست…روند جامعه کنونی هم خوب داره هم بد…نه خور تنها بلکه همه دنیا…پس ادمیان برای خوب بودن تلاش میکنن که همین امید به زندگی رو میتونه بالا ببره.

   مهمترین مساله دیدگاه خانواده هاست که باید عوض بشه همینطور که تو این چند ساله واقعا تاثیرگذار بوده در خانواده هایی که مشغول امور فرهنگی بودن.

   اونوقتایی که کلاس های مختلف ویژه خانواده ها در کمترین امکانات و با همت بلند فرهنگیان عزیز شهر انجام شده و میشه و خواهد شد….اونوقتایی که استقبال مردم رو میبینی و باز حسرت میخوری که چرا فضا بیشتر نیست برای چنین کارهایی….چرا مثلا فضایی نیست برای همنشینی بزرگ و خیلی مسائل دیگه….درسته صرف خانه فرهنگ حل نمیشه اما خانه فرهنگ میتونه روند تغییر رو تسریع ببخشه که شکی در این موضوع نیست.لطفا با دید کلی به قضیه نگاه کنید نه جزئیات انگشت شمار.

 16. فرزند خور می‌گه:

  با تشکر از دوستان عزیزی که برای پیشرفت هر چه بهتر شهر در تلاشند و ان شاء الله به زودی به خوسته هاشون برسند و مردم از اینگونه کارها بهرمند شوند و خواهند دید که چه تاثیری بر روی فرهنگ شهر داره.با تشکر از همه دوستان دست اندرکار

 17. صالحی می‌گه:

  چق بی جهت دیدگاهتون رو بیان میکنین این اصلا انصاف نیست کی گفته تو مسجد ما جوون
  نیس شما ررفتی ؟شما دیدی؟شهر خور همه چی لازم داره هم فرهنگ خانه هم مسجد
  ایا این منطقیه که ما ده تا فرهنگ خونه داشته باشیم بدون هیچ مسجدی
  نمیشه دیگه لطفا انصاف و توازن رو فراموش نکنین
  تحصیل و تذهیب مهم ترین کار یک جوونه
  کسایی که نمیدونن خانه فرهنگ کاراییش چیع چرا الکی حرف میزنین اخه
  خانه فرهنگ مکانی میشه واسه برگزاری کلاسای مختلف مکانی واسه یاد گرفتن فرهنگ و بالا بردن سطح شعور ……کاش یکم از نعمت عقل و نصاف استفاده کنیم

  و در خصوص مکان یه نظری داشتم که شاید ازش استقبال نشه ولی میتونه جواب بده
  مدرسه مشفق مساحت زیادی رو در برگرفته میتونن قسمتی از اون را با نوسازی به خانه فرهنگ تعلق بدن و چون اون مدرسه خیلی بزرگه و دو در داره خانه فرهنگ کاملا مستقل هست و مشکلی پیش نمیاد

 18. خوری می‌گه:

  کی باید پیگیری کنه حالا؟ شهرداری یا شورا یا خود مردم؟

  • زینل می‌گه:

   شورای شهر گویا در حال پیگیری مجدانه است. از بابت مجوز خانه فرهنگ مشکلی وجود نداره. مشکل سر مکان مناسب است.

 19. ناشناس می‌گه:

  رسیدیم به فصل بازگشایی مدارس! شورای شهر تونست مدرسه را تحویل بگیرد؟
  کسی اطلاع داره اطلاع بدهد.

 20. salma d می‌گه:

  سلام
  بنظر من خانه فرهنگ باعث میشه مردم روز به روز مشتاق کلاسها و برنامه های مفید و سرگرم کننده باشند.
  و این یعنی رو به پیشرفت و دانش.

 21. النا می‌گه:

  سلام و هرض ادب و خسته نباشید و خداقوت به همه ی کسایی که برای این سایط زحمط میکشن

 22. ..... می‌گه:

  خانه فرهنگ یه نیاز مبرم برا شهر خور هستش چون بچه های ما از کودکی باید با داستان نویسی و شعر سرایی و نقاشی و دیگر فعالیت ها که سطح فرهنگ مردم خور میبره بالا باید اشنا بشن و یاد بگیرن….اونایی که میگن نیاز نداریم فکر کردید که خور چندتا شاعر داره؟ چند تا نویسنده داره؟دوست عزیز مسجد اگه باشه خوبه ولی زیادی نه چون بقول دوستان باید توازن باشه ولی نیست مگه میشه ده تا مسجد باشه ولی خانه فرهنگی که نیازه نباشه.تازه ما الان دوست داریم کلاس ایروبیک و باشگاه بدنسازی برا خانما دایر باشه که متاسفانه اونم الان نیست امیدوارم مسولین یه فکری بحال این کلاس ها هم بکنند.برای شهر خور همه چیز لازمه

آخرین نظرات شما
 • شهردار مسافرت دوست!...
  محمد در: نقدی بر عملکرد شورا و شهرداری خور در استقبال از نوروز ۹۶
 • ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!...
  مه پاش در: مسابقات فوتسال جام رمضان شهر خور به ایستگاه آخر رسید
 • عرض خداقوت وتبريك ويژه خدمت جناب دكترمحمودي...
  صداقت در: فراخوان همکاری با نشریه “خورشید لارستان”
 • من برای خودم متاسفم که به شورای کنونی رای دادم....
  f در: نقدی بر عملکرد شورا و شهرداری خور در استقبال از نوروز ۹۶
 • با تبریک و سپاس از اقدام ارزشمند شما ، ان شاالله با همکاری همه جانبه بتوان قدمی رو به جلو برای منطقه به ارمغان آورد....
  یونس قانع در: فراخوان همکاری با نشریه “خورشید لارستان”
 • با آرزوی موفقیت. نشریه میتونه یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر فرهنگ شهر باشه....
  شهرام صالحی در: فراخوان همکاری با نشریه “خورشید لارستان”
 • جناب آقای محمودی عزیز ان شاالله موفق باشید...
  عبدالله وفایی خوری در: فراخوان همکاری با نشریه “خورشید لارستان”
 • درود بر چنین خیر اندیشی ارزوی تندرستی برایشان دارم...
  حبیب اله عباسی در: در آستانه سال نو: آزادی بدهکار مالی با پرداخت ۱۳۹ میلیون تومان توسط خیراندیش خوری
 • شهردار دائم السفر و شورای خوشحال!!...
  احمد در: نقدی بر عملکرد شورا و شهرداری خور در استقبال از نوروز ۹۶
 • خودت برخیز و بر خود ماتمی گیر!...
  یونس در: نقدی بر عملکرد شورا و شهرداری خور در استقبال از نوروز ۹۶
آمار بازدید:

بازدید امروز: 980 بازدید

بازدید دیروز: 4370 بازدید

بازدید کل : 3030700 بازدید

رفتن به نوارابزار