جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۹
سرویس: گزارش
 |  21/ ژوئن/ 2017 - 6:07
  |   نظرات: بدون نظر
1,855 مرتبه بازدید

بازنشر: گفتگوی ویژه خورشید لارستان با یونس قانع نفر اول شورای اسلامی شهر خور

 

ایوب محمودی: با عرض تبریک خدمت شما به خاطر موفقیت در انتخابات شورای اسلامی خور، برای همشهریان عزیز از مشکلاتی که در ارتباط با روند تایید صلاحیت شما وجود داشت بگویید.

با تشکر از شما به خاطر توجه به مسائل اجتماعی شهر و در اختیار قرار دادن این فرصت به بنده ، روند تایید صلاحیت بنده و مشکلات آن متاسفانه ملال آور و کمی طولانی بود و تفاصیل آن در اینجا نمی گنجد اما الحمدالله به فضل خدا ، دعای خیر مردم و همکاری مسئولین صلاحیت بنده تایید گردید. شایان ذکر است که صلاحیت بنده در  مراحل اول و دوم (شهرستان و استان) تایید نشد و در نهایت با پیگیری و اعتراض از پایتخت در ساعات پایانی تاییدیه انجام شد.

 

صلاحیت شما در آخرین لحظات توسط مراجع ذیربط تایید شد. خودتان چقدر امیدوار بودید که این اتفاق بیفتد؟

بنده به دلیل اینکه می دانستم در روند تایید صلاحیتم سوء تفاهم و یا اشتباهی صورت گرفته ، تا لحظه آخر موضوع را پیگیری می کردم و این را به مسئولین هم اعلام کردم که جدا از مسئله ورود به عرصه انتخابات شورا، عدم تایید بنده می توانست برای شهرم و مجموعه هایی که با آن ها تعامل داشتم اثرات منفی داشته باشد و خدا را شکر با تایید بنده از سوی مراجع ذیصلاح و سپس از سوی مردم، دغدغه ام از آن جهت برطرف شد. خودم شاید حداقل هشتاد درصد امید داشتم که تایید شوم.

نکته حائز اهمیت اما رای بالای شما علی رغم تبلیغات اندکی که داشتید بود. علت اصلی این مساله را در چه می بینید؟

بنده کلا با تبلیغات گسترده جهت ورود به محلی که مسئولیت آور بوده و فقط باید کار و تلاش کرد و خدمات داد مخالف هستم و معتقدم مردم باید در جامعه از روی شناخت رای داده و افراد با فعالیت های اجتماعی خود را در معرض انتخاب قرار دهند. من هم با این دید در این دوره شرکت کردم و آن تبلیغاتی هم که صورت گرفت به اصرار دوستان و از این باب  که مردم بفهمند بنده نیز جزو کاندیدهای شرکت کننده هستم. برخی گمان داشتند صلاحیتم احراز نگردیده است. رای بالای مردم نشان از اعتماد و توقع بالای آن ها از این جانب می باشد که امیدوارم با توکل بر خدا و خرد جمعی بتوانیم حداقل رضایت نسبی مردم را جلب کرده و شرمنده آن ها نگردیم.

یکی از مهم ترین دلایل نارضایتی مردم از شورای سابق، عدم پاسخگویی آن ها به همشهریان در طول ۴ سال خدمت شان بود. شما چه برنامه ای برای حل این مساله دارید؟

می توان برای این قسمت از روش های مختلفی استفاده کرد، مثل گزارش عملکرد به صورت عمومی و جلسات پرسش و پاسخ و یا جلسات تخصصی با متخصصین و معتمدین، استفاده از رسانه های محلی و…

آیا پس از اعلام نتایج و مشخص شدن نامزدهای پیروز، جلسه ای با اعضای منتخب شورا هم داشته اید؟ اگر بلی در چه زمینه ای بحث کرده اید!

بله، بیشتر بحث کلیات و آشنایی و تعامل بوده و بحث خاصی نبوده است.

آیا برنامه ای برای انتخاب شهردار جدید و یا ابقای شهردار کنونی دارید؟ به طور کلی نظر شخصی تان در مورد شهردار کنونی خور چیست؟

هنوز جهت این قسمت تصمیم گرفته نشده و مجالی هم نبوده است. همچنین شروع به کار رسمی دوره جدید حدود دو ماه دیگر می باشد. با توجه به پتانسیل های موجود و توقعاتی که بوده فکر کنم شهردار فعلی انتظارات را به جای نیاورده باشد. گرچه کارهای مثبت و خوبی هم شده که نباید نادیده گرفت.

همانطور که خودتان نیز در جلسه عمومی مسجد جامع خور بیان کردید یکی از مشکلات شورای قبل این بود که به اموراتی ورود پیدا کرده بودند که در حیطه اختیار آنان نبوده و نیست. توضیح بیشتری در این باره دارید؟

بله مثلا مردم تقاضای خط تلفن ثابت داشتند که دوستان خوبم در شورای شهر پیگیری کرده و بنا به مشورت با اداره مخابرات، خود شماره حسابی معرفی کرده و از مردم بابت خط تلفن ثابت هزینه دریافت کردند، اما متاسفانه تلفن ثابت محقق نشد و خط جی اس ام به جای آن به مردم واگذار گردید و این خود سبب نارضایتی ناخواسته شد. در صورتی که این کار باید توسط خود اداره مخابرات صورت می گرفت و یا هیاتی جدا از شورا مسئولیت آن را به عهده می گرفت و شورای شهر مدیریت و پیگیری آن را انجام می داد.

با توجه به اینکه بیشترین رای مردمی را کسب کرده اید آیا برنامه خاصی برای انتخاب ریاست شورای پنجم دارید؟

گرچه عرف است فردی که بیشترین آرا را کسب کرده ریاست شورا را عهده دار گردد اما هر چه جمع تصمیم بگیرد تابع هستم.

آیا این خبر صحت دارد که اعضای شورای جدید به شما پیشنهاد کرده اند تا شهرداری خور را عهده دار شوید و در عوض، نفر اول علی البدل یعنی آقای شمسایی به عنوان نفر پنجم به شورا راه یابد؟

خیر ، تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است.

یکی از برنامه های شما که پیشتر بیان کرده بودید تقویت شهرداری به طور کلی بود. توضیح دقیق تری در این باره دارید؟

شهرداری خور دارای پتانسیل های خوبی است که می تواند از این که هست بیشتر و بهتر بهره برد. مثلا اکنون در مجموعه شهرداری پنج نیروی فنی (عمران، معمار، شهرساز) حضور دارند با شناختی که بنده از آن ها دارم می توانند خدمات بیشتری دهند. و یا دیگر نیروها از نظر تجربه و سطح علمی افراد توانمندی هستند اما به نسبت خدماتی که ما از آن ها می گیریم ناچیز هستند.

با توجه به اینکه شما مدیریت انجمن خیریه صابرین را هم عهده دارید؛ بفرمایید چگونه می توان تعامل بهتری بین شهرداری و این گونه انجمن های مردم نهاد به وجود آورد؟

هم اکنون نیز خوشبختانه تعامل بین انجمن خیریه صابرین و شهرداری و حتی شورای شهر وجود دارد اما به صورت کلی شهرداری و شورای شهر می توانند جهت هم اندیشی بیشتر جلسات و نشست هایی با موسسات مردم نهاد داخل و خاج از شهر داشته باشند. حتی می توان خیلی از کارها را که در حیطه کاری موسسات است اجرا را به خود آن ها واگذار کرد مثل همان کاری که موسسه خیریه هاشمی زاده و یا مجمع خیرین سلامت انجام می دهند. البته موسسات هم باید توان علمی اجرایی و مالی خود را بالا ببرند.

یکی از مشکلات شورای قبل، بی توجهی آن ها به مساله اطلاع رسانی و روابط عمومی بود. به طوری که به ندرت می دیدیم از سوی این شورا اخبار جلسات و مصوبات شان به اطلاع مردم برسد و یا در مناسبت های مختلف، اطلاعیه هایی منتشر شود. چه برنامه ای برای رفع این مساله دارید؟

برای حل این مسئله باید نظر جمع باشد اما بدیهی است باید از طرق مختلف مثل سایت، نشریه و… اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد.

چه برنامه ای برای مدیریت فضای مجازی در جهت کاهش تخریب و اتهام زنی های افراد دارید؟ کما اینکه یک عده انتقاد سازنده را تخریب و توهین اعضای شورا یکی می پندارند؟

یک قسمت بر می گردد به خود اعضای شورای شهر که بتوانند مدیریت فضای مجازی شخصی خود را به درستی انجام دهند و بخش دیگر مردم هستند که آن ها هم به نظرم با آگاه سازی و هوشیاری خود می توانند جلو تخریب افراد انگشت شمار را بگیرند. گرچه اهرم های قانونی هم وجود دارد که فکر نکنم کسی دوست داشته باشد از آن ها استفاده کند مگر بالاجبار. انتقاد و به خصوص پیشنهادهای کارشناسی شده خود سازنده و محرک مثبتی می توانند باشند که استقبال می گردد.

یکی از مشکلات اساسی شهر خور، کمبود زمین و مساله مسکن جوانان است. برای این مساله چاره اندیشی کرده اید؟

مسئله زمین و مسکن، موضوعی نیست که شورای شهر به تنهایی بتواند آن را حل کند. این موضوع باید با رایزنی و مشارکت ادارات و افراد زیادی صورت گیرد چون واقعا بحث کلان و مهمی می باشد.اما شورای شهر باید جهت این موضوع در حیطه وظایف خود اقدامات لازم را انجام دهد و امید داریم که شرمنده جوانان (و خیلی از میان سالان) با کمال تاسف نگردیم.

همانطور که می دانید به علت کمبود زمین در خور، معمولا کوه های خور توسط برخی افراد که با شهرداری نیز قراردادی دارند تراشیده می شود و زمین آن به افراد فروخته می شود. این مساله آیا قانونی است؟

شهرداری مرجع واگذاری زمین نمی باشد و آن هم کوه، مگر اینکه مجوز و سند زمین از مسیر قانونی توسط ادارات ذیربط گرفته شده باشد و شهرداری مطابق آن ها مجوز کار بدهد.

سه برنامه اصلی تان برای بهبود وضعیت شهر در سال اول خدمت تان را بیان کنید.

برنامه بنده باید با مشورت و همراهی دیگر دوستانم باشد وگرنه بصورت فردی نمی توان راه به جایی برد اما علی کل حال آن چه قبلا گفته بودم: تقویت مجموعه شهرداری، آسیب شناسی مشکلات فراوان جامعه و حل آن ها از طرق مختلف.

سخن پایانی تان…

خدا را شاکرم که فرصت خدمت داد و خدا هم می خواهم در این امتحان سخت سربلندم بگرداند. تشکر ویژه و سپاس دارم خدمت همشهریان عزیزم که با حضور خود در پای صندوق های رای نشان دادند نسبت به کشور و شهرشان تعلق خاطر داشته و آینده میهن اشان برایشان مهم است. همچنین تشکر دارم از مردم، مسئولین و بویژه دوستانی که از ابتدای کار جهت نام نویسی، تاییدیه و احراز صلاحیت و رای گیری، لطف و محبت خود را نشان دادند و بنده را شرمنده خود کردند و از آن ها خواهش دارم در ادامه کار نیز با مشورت، حمایت و دعای خیر خود سبب قوت قلب و انگیزه بیشترمان گردند.

 

این مصاحبه در شماره دوم نشریه خورشید لارستان (۱۱ خرداد ۹۶) منتشر شده بود. برای دریافت این شماره به اینجا مراجعه کنید. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 1196 بازدید

بازدید دیروز: 2502 بازدید

بازدید کل : 4787518 بازدید