دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۳۶
 |  ۲۹/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۵:۵۴
  |   نظرات: يك نظر
470 مرتبه بازدید

سال نو و آرزوهای بر باد رفته!


عبدالعزیز شمسایی: باز هم سال نو از راه رسید  و به همراه خود  قول و قرارهای قشنگ و آرزوهای بلند را آورد. قول و قرار هایی که گفتنش یا حتی نوشتنش آسان ولی عمل کردن به آن  چندان آسان نیست. اما چرا اول  هر سال ده ها برنامه و آرزوی زیبا را لیست می کنیم و حتی می نویسیم و بر در و دیوار می زنیم ولی نمی توانیم به آنها عمل کنیم و باز سال به آخر می رسد و این چرخه همینطور بی نتیجه تکرار می شود؟ اصلی ترین دلایل ناکامی در راه رسیدن به اهداف ، عدم وجود برنامه صحیح و واقع بینانه هست. یکی از اصلی ترین دلایل ناکامی در راه رسیدن به اهداف ، عدم وجود برنامه صحیح و واقع بینانه هست. برای یک برنامه‌ریزی صحیح در آستانه سال جدید ابتدا باید خودتان، توانمندی‌ها و خواسته‌هایتان را دقیق  بشناسید وارزیابی کنید تا بتوانید  بدون  کمال‌گرایی بیش از حد ، اهداف  واقع بینانه برای خود مشخص کنید. اما مهمتر از داشتن برنامه و برنامه ریزی ،توانایی عمل کردن به برنامه هاست. برای رسیدن به اهداف باید عزم راسخ در پیاده‌سازی برنامه‌ها داشت.

خیلی‌ از ما خوب برنامه‌ ریزی می کنیم ، اما وقتی که زمان اجرا می‌رسد با هزار و یک بهانه واهی اجرا کردن برنامه‌ یمان  را به تعویق می‌اندازیم و امروز و فردا می کنیم. بنابراین باید  تلاش کنیم هر چقدر برای برنامه‌ ریزی وقت و انرژی صرف میکنیم ، بیشتر از آن برای عمل کردن به آنها آماده شویم.

در اینجا برخی تکنیک های مهم که ما را در راه نیل به اهدافمان کمک می کند با هم مرور می کنیم:

احساس خوب را در خودتان ایجاد کنید
واقعیت این است که داشتن احساس خوب به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را بر دستیابی به اهداف بالا ببرید، پس احساس خوب را در خودتان ایجاد کنید و زمانی را به خودتان اختصاص دهید. خانه تکانی و تهیه لیستی از اهداف و تصمیمات و اهداف جدید مهم هستند اما اهمیت آنها زمانی قوت می‌گیرد که شما به خودتان ، سلامتی اتان و روحیه تان هم اهمیت بدهید. مثلا سال نو را با یک برنامه غذایی جدید یا یک مدل مو و لباس جدید شروع کنید، به چک‌آپ پزشکی بروید، وضعیت سلامت دندانهایتان را بررسی کنید و برای ورزش و تناسب اندامتان برنامه ریزی کنید.

مهارتهای جدید یاد بگیرید و ارزش بیشتری خلق کنید

تفاوت افراد موفق و معمولی در این است که افراد موفق پیوسته در حال آموختن مهارتهای جدید و بروز کردن دانش و معلومات حرفه ایی خود هستند. درهر کاری هستید چه تولید چه تجارت چه آموزش چه خدمات و یا اینکه کارمند هستید ، وقتی ارزش بیشتری  خلق می کنید ، توانایی شما برای کسب درآمد افزایش می یابد. در واقع هر آن چیزی که از جنس موفقیت است، نه عدد است نه عنوان بلکه از جنس مهارت است. بنابراین نکات ضعف حرفه ایی خود را بشناسید و مهارتهای لازم را فرا گیرید. برای مهارت آموزی باید یک مهارت را انتخاب کنید و سعی کنید تعدادی خرده‌مهارت در زیر آن بنویسید. و این مهارت‌ها را آن قدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل دستیابی باشند. تا پایان سال، فرصت زیادی است و می‌توانیم فهرست بلندبالایی از خرده مهارت‌ها را تنظیم کنیم و یاد بگیریم.»

اهداف واقع بینانه و برنامه زمانی  مشخص داشته باشید                

برنامه  منظم و اهداف هفتگی داشته باشید. در ۱۲ ماه آینده میخواهید کجا باشید؟   چند هدف  که می خواهید در ۱۲ ماه آینده محقق کنید را بنویسید. بعد صادقانه با خود بگویید کدام هدف بیشترین اهمیت و اولویت را برای شما دارد. ازدواج ، تناسب اندام ، کسب درآمد بیشتر ، شروع تحصیلات جدید یا اتمام دروس حاضر و یا هر هدف دیگر…  ولی در هر زمان فقط روی یک هدف تمرکز کنید بعد آن  هدف را بوضوح بنویسید و برای آن تاریخ تعیین کنید. سپس لیست تمام کارهایی که باید انجام دهید تا به آن هدف برسید را تهیه کنید. پرسش بعدی اینست که کدام مهارت را باید یاد بگیرید  تا برای رسیدن به هدف کمکتان کند  و سپس بر روی این مهارت تمرکز کنید و همچنان به یاد گیری مهارتهای جدید در راه نیل به اهدافتان ادامه دهید…

زمان خود را مدیریت کنید.

امروزه سبک زندگی جوری شده که همیشه وقت کم می آوریم ( البته نه برای سیر و سیاحت در شبکه های اجتماعی!!). برای فایق آمدن بر این مشکل باید لیستی از تمام وظایفی که می بایست در روز آینده انجام دهید را تهیه کنید و مهمترین آن را مشخص کنید . اول صبح  روی این وظیفه بعنوان اولین وظیفه  کار کنید. این یکی از بهترین حقه های روانشناسی برای موفقیت است. همچنین می توانید زمان های مرده در هر روز را زنده کنید و کارهای مورد علاقه ایی که برایش وقت کافی ندارید را در این زمان ها انجام دهید.

تغییر در سبک زندگی و بوجود آوردن عادت های خوب

با افرادی که اهداف مشترک با شما دارند جمع شوید . مثلا اگر به کوهنوردی  علاقه دارید در یک گروه کوهنوردی  عضو شوید. اگر به مظالعه و کارهای ادبی علاقمندید در کافه کتاب یا انجمن ادبی شهر عضو شوید و…برای بوجود آوردن عادت های خوب هر روز را با تکمیل  یک کار را به عنوان اولین وظیفه در صبح آغاز کنید. این یکی از بهترین حقه های روانشناسی در موفقیت است. یک کار را به عنوان اولین کار در صبح شروع کنید و به پایان برسانید. اگر این کار را برای سه هفته متوالی ادامه دهید یک عادت را در خود ایجاد کرده اید.

به دستاوردهای سال گذشته فکر کنید
فکر کردن به فرصت‌های از دست رفته و موقعیت‌های دردناک سال گذشته، شما را از حرکت باز می‌دارد و در نتیجه دچار ناامیدی، استرس و عدم رضایت از خود خواهید شد و هیچ انگیزه ای برای شروع سال جدید نخواهید داشت، اما در عوض بیایید و به تمام چیزهایی که در سال گذشته به دست آورده‌اید، فکر کنید. به موفقیت‌ها و لحظات شاد این سال بیندیشید. مهم نیست چند بار موفقیت را لمس کرده‌اید، یا این موفقیت، چقدر بزرگ و تاثیرگذار بوده است. مهم تفکر به موفقیت و داشتن احساس خوب است. پس با خودتان مهربان باشید. هدف از زندگی، یادگیری است و قرار است در نهایت به فردی که می‌خواهید، تبدیل شوید. هیچ مرزی دیوارهای امسال را از سال دیگر جدا نمی کند، لحظه ها پیوسته اند و ما همواره در حال رشد هستیم. به این باور برسید که شما قهرمان زندگی خود  هستید پس به جای رویاپردازی، یاد بگیرید که چطور زندگی خود را بسازید.


🌐 آدرس اینستاگرام نشریه خورشید لارستان👇🏻
https://www.instagram.com/khourshidlarestan

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

One Response to “سال نو و آرزوهای بر باد رفته!”

 1. اسماعیل گفت:

  عالی بود جناب شمسایی. سعی می کنیم به ارزوهایمان جامه عمل بپوشانیم البته با چاشنی برنامه ریزی و تلاش و تمرکز روی آن.

آخرین نظرات شما
 • لطفا با مجموعه جهاد دانشگاهی تماس بگیرید....
  ایوب محمودی در: ثبت نام دوره های تخصصی جهاد دانشگاهی مرکز لارستان آغاز شد
 • سلام و خسته نباشید هزینه دوره تربیت معلم سه سال اول چقدر هست و چقدر زمان میبره؟...
  معصومه در: ثبت نام دوره های تخصصی جهاد دانشگاهی مرکز لارستان آغاز شد
 • بسیار زیبا میشه لینک دانلود آهنگ بذار بباره نم نم بارون مرحوم محمدرضا حقیقی هم بگذارید....
  در: آهنگ زیبای “چراغ” را از مرحوم محمدرضا حقیقی لاری بشنوید
 • با سلام دوست عزیز از پاسخ و نظر شما ممنونم. بنده ممکن است واژه هایی را استفاده کرده باشم که از نظر خوانندگان اندکی تند به نظر برسد اما شما به جنبه های زبان شناسی این مطلب...
  MuhammEd Ourang در: نگاهی نابخردانه به عنوان یک کهن زبان: جوابیه ای به «زیبایی شناسی زبان اچمی به مثابه ی زبانی کل نگر» در «اِوَزِ امروز»
 • ممنون از پاسخ شما حرف شما کاملا درست است و ما باید زبان لاری را حفظ کنیم . بنده در پایان نامه ی خود بر این امر تاکید کرده ام و همچنان هم در دانشگاه در حال مذاکره برای طرح...
  MuhammEd Ourang در: نگاهی نابخردانه به عنوان یک کهن زبان: جوابیه ای به «زیبایی شناسی زبان اچمی به مثابه ی زبانی کل نگر» در «اِوَزِ امروز»
 • سلام دوست عزیز، ممنون از نظر شما ببینید حرف شما تا حدی درست است. اما آنچه معیار یک زبان و گویش یا لهجه است تنها درک بین فردی نیست. این معیار وجود دارد اما معیارهایی همچون...
  MuhammEd Ourang در: نگاهی نابخردانه به عنوان یک کهن زبان: جوابیه ای به «زیبایی شناسی زبان اچمی به مثابه ی زبانی کل نگر» در «اِوَزِ امروز»
 • سلام آقای مازیار ممننو از پاسخ شما سخن شما درست است و بنده شما را برای بحث دقیق تر به این لینک که در آفتاب لارستان منتشر کرده ام و در مورد زبان های فارسی باستان و میانه ت...
  MuhammEd Ourang در: نگاهی نابخردانه به عنوان یک کهن زبان: جوابیه ای به «زیبایی شناسی زبان اچمی به مثابه ی زبانی کل نگر» در «اِوَزِ امروز»
 • با سلام دوست عزیز ممنون از پاسخ شما ما خواسته ایم که با نگاهی دقیق وضعیت زبان شناسانه ی لاری را بررسی کنیم و بنده به عنوان یک فرد متولد شهر اهل در لامرد به هیچ شهری یا گر...
  MuhammEd Ourang در: نگاهی نابخردانه به عنوان یک کهن زبان: جوابیه ای به «زیبایی شناسی زبان اچمی به مثابه ی زبانی کل نگر» در «اِوَزِ امروز»
 • به عنوان دوست(: به نوعی الگو برداری :' سعی در قدم گزاشتن به سوی آینده(; و به همراه هم! آروزی موفقیت برای هر دومان+) تشکر از رسانه و دوست عزیز به صرف انگیزه...
  حسین در: گفتگو با عرفان حمیده دانش آموز موفق خوری: در مدرسه خواجه نصیر، فرهنگ و معرفت آموختم.
 • ضمن تشکر و سپاس بابت مصاحبه کوتاه و مفید از سوی سایت خور ، برای آقا عرفان در همه عرصه ها آرزوی توفیق روز افزون را از خداوند متعال دارم....
  یونس قانع در: گفتگو با عرفان حمیده دانش آموز موفق خوری: در مدرسه خواجه نصیر، فرهنگ و معرفت آموختم.
آمار بازدید:

بازدید امروز: 36 بازدید

بازدید دیروز: 246 بازدید

بازدید کل : 4293809 بازدید