جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۵:۱۰
 |  25/ ژانویه/ 2019 - 3:35
  |   نظرات: يك نظر
1,967 مرتبه بازدید

بازنشر: گفتگو با مهندس حلیمی شهردار خور

 

 

با سلام خدمت شهردار محترم. و تشکر بابت اینکه مثل همیشه و با روی باز وقت خود را در اختیار نشریه خورشید می گذارید. جناب مهندس لطفا کمی درباره تحصیلات خودتان بگویید و سابقه کاری تان از ابتدا تا پیش از اینکه شهردار خور شوید.

 

به نام خدا. ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب محمودی مدیر مسئول محترم نشریه خورشید. به عرض می رساند که اینجانب مهدی حلیمی متولد ۵۳ دارای مدرک مهندسی عمران از دانشگاه آزاداسلامی واحد استهبان دارای ۲۱ سال سابقه کار در شهرداری های شهرستان استهبان، داراب، سروستان، کوهنجان، هماشهر که قریب به ۱۷ سال از مدت خدمت در شهرداری استهبان مشغول به کار بوده ام و غیر از شهرداری هماشهر که سرپرست شهرداری بوده ام مابقی شهرداری ها به عنوان معاون عمرانی و شهرسازی و دبیرکمیسیون ماده ۱۰۰ و ۷۷ انجام وظیفه نموده ام و لازم به ذکر است که بعضا در قسمت های دیگر شهرداری با حفظ معاونت مشغول بوده ام.

 

آیا شناخت قبلی از خور و مردم خور داشتید پیش از اینکه پیشنهاد شهرداری خور به شما ارائه شود؟

 

بله تا حدودی شناخت از موقعیت شهر و مردم خور را داشته ام زیرا که قبل از تصدی شهرداری این شهر، از طرف شورا و شهردار سابق به بنده به عنوان معاون شهردار پیشنهاد شده بود که پس از بحث و تحقیق از اوضاع شهر و شهرداری، شناخت جزئی پیدا کردم که در نظر خودم به این نتیجه رسیدم که با مشکلاتی که شاهد بودم در پست معاونت قادر به حل آن نیستم زیرا که تصمیم گیرنده اصلی شهردار است و احتمال اینکه شاید پیشنهادات و نظرات بنده در جهت رفع ابهامات را رد نماید لذا تصمیم گرفتم که از انتقال به این شهرداری در پست معاونت خودداری نمایم.

 

کمی در ارتباط با نحوه انتخاب خودتان به عنوان شهردار خور بگویید. پیشنهاد ابتدا از طرف چه کسانی مطرح شد و این روند چه مدت طول کشید؟

 

در این خصوص شورای محترم اسلامی دوره پنجم حساسیت بسیار بالایی داشتند و از تمام گزینه های درخواستی تحقیقات و مصاحبه های لازم صورت گرفته شد که پس از تحقیقات در مورد اینجانب و ارائه رزومه کاری به اینجانب لطف داشته و به عنوان تصدی شهردار منصوب شدم و امیدوارم که به عنوان خدمتگزار مردم شریف شهر خور بتوانم از اعتمادی که به بنده شده سربلند بیرون بیایم.

 

آیا اعضای شورای شهر، پیش از انتخاب شما از شما برنامه هم خواسته بودند؟ برنامه های شما چه بوده که توانسته از بین گزینه های مختلف، شما گزینه نهایی شهرداری خور شوید؟

 

بله یکی از خواسته های اصلی شورای محترم این بوده که برنامه های اجرایی خود را ارائه نمایم که به نظر یکی از شاخص هایی که می تواند به درستی کار تکیه کرد و ادامه دار برنامه های دیگر باشد شاخص رضایت مندی مردم است و برنامه خود را براساس شاخص ارتقاء کیفیت زندگی و جلب رضایت شهروندان تدوین نموده ام.

 

در کل برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت شما برای توسعه شهر خور چیست؟

 

برنامه های تدوین شده در کوتاه مدت و بلند مدت که در دست کار دارم: پرداخت کلیه بدهی های سال های گذشته، انجام پروژه های عمرانی مورد نیاز شهر و مردم از قبیل آسفالت، زیرسازی و جدول گذاری، ایجاد زمینه گردشگری با توجه به آثار باستانی که در خور وجود دارد، احداث کتابخانه عمومی شهر، تعیین تکلیف اراضی مورد مسیر، احداث میدان جدید، احداث ساختمان آتش نشانی و راه اندازی آن، اجرای کانال کف بس حسین آباد، احداث پارک خانواده، ساماندهی و ممیزی سطح شهر. لازم به ذکر است که بر حسب نیاز شهر پروژه هایی انجام خواهد شد که این موارد مستلزم گذشت زمان خواهد بود. تا امروز نیز فعالیت های خوبی در شهر توسط شهرداری صورت گرفته است از جمله موزاییک فرش پیاده رو، گل کاری و کاشت درخت نخل در بلوار، بازسازی سی ان سی میدان امام شافعی، احداث ساختمان اداری در فضای باز شهرداری با دیواره نئوپان که تمام پرسنل در یه جا و مکان باشند، اجرای پروژه پل مصلی و…

در طی این مدت سکانداری شهرداری، اوضاع عمرانی، فرهنگی و اجتماعی را چگونه دیدید؟

 

با توجه به مشکلات عدیده ای از قبیل بدهی بسیار زیادی که از سال های گذشته به جا مانده و همچنین بحران اقتصادی و نوسانات ارزی با توکل به خدا و همت و تلاش اعضا محترم شورا توانستیم تا امروز پروژه های عمرانی خوبی از قبیل عملیات زیرسازی و جدول گذاری آسفالت، اجرای پل، میدان خلیج فارس انجام شود و دیگر مشکلات را حل نماییم و همچنین در بحث فرهنگی اجتماعی اقداماتی داشته ایم از قبیل رونمایی کتاب همیار شهردار، برگزاری هفته وحدت، برگزاری جشن عید سعید قربان و کمک مالی به کتابخانه عمومی شهر. در امر ورزش جهت پایداری چمن نیز کمک های زیادی انجام شده است.

بزرگ ترین مشکلی که به نظرتان در دوره های پیشین وجود داشته و به شما به ارث رسیده چه بوده است؟

 

در این خصوص موارد زیادی وجود دارد که چند مورد اشاره می شود: داشتن بدهی سنگین از دوره های قبل. در بعضی موارد اجرای موارد قانونی صورت نگرفته که این امر موجب شده که توقعاتی برای شهروندان ایجاد کند.

 

در مدتی که سکان شهرداری خور را عهده دار شده اید چه مقدار بودجه برای خور جذب کرده اید. با توجه به اخباری که در رسانه ها منتشر شده مثلا دهیاری کورده حدود ششصد تا هشتصد میلیون اعتبار جذب کرده است؟

 

بودجه های محقق شده شهرداری در سال های ۹۶ و ۹۷ از اعتبارات دولتی و جذب درآمدی شهرداری مجموعا تا مورخ ۹۷٫۰۹٫۳۰ مبلغی حدود ۷۹٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال بوده است.

 

آیا مردم می توانند به عنوان صاحبان اصلی این شهر، از بودجه شهرداری و میزان هزینه کرد آن به تفکیک و جزئیات آن آگاهی داشته باشند؟

 

بله به استناد ماده ۷۱ قانون شهرداری ها، هر شش ماه یک مرتبه به صورت جامعی از درآمد و هزینه که به تصویب شورای شهر رسیده به اطلاع عموم منتشر می نماییم.

 

یکی از انتقاداتی که از شهرداری می شود ساخت چندین ساختمان در اطراف میدان امام شافعی هست بدون آنکه مساله پارکینگ آن ها حل شود که در آینده مسلما شهر را دچار ترافیک می کند. چرا شهرداری به این ساخت و سازها مجوز ساخت و پایان کار داده شده است؟

 

براساس ضوابط طرح های توسعه شهری احداث و تامین پارکینگ پروانه برای ساختمان ها ضروری است ولی در موارد استثنایی شهرداری می تواند بدون تامین پارکینگ پروانه ساخت صادر نماید که دو مورد استثنایی به شرح ذیل اعلام می شود. مورد نخست ساختمان در بر خیابان های سریع السیر به عرض ۴۵ متر و بیشتر قرار داشته باشد و دسترسی به  محل اتومبیل نداشته باشد. مورد دوم ساختمان در فاصله یک صد متری تقاطع خیابان های با عرض ۲۰ متر و بیشتر واقع شده و دسترسی به محل اتومبیل نداشته باشد که ساختمان های میدان امام شافعی از این مورد جزء استثناء می باشد.

 

مساله بعدی کوه کنی های بی رویه هست. آیا هر کسی بیل مکانیکی دارد می تواند کوه را بکند و سهم خودش را بگیرد و سهم شهرداری را هم بدهد؟ مگر کوه ها ملک همه مردم نیستند؟ چطور به این افراد اجازه فعالیت داده می شود و سهم شهرداری قدر است؟

 

مساله کوه بری با مجوز شورا و شهرداری نبوده زیرا افرادی که اقدام به کوه بری می نمایند قبل از کوه بری از اداره راه و شهرسازی و بنیاد مسکن کوه را خریده و به آنان واگذار شده و شهرداری از هر گونه واگذاری بی اطلاع است. شهرداری سهمی از کوه بری دریافت نمی نماید و زمانی که جهت اخذ مجوز ساخت به شهرداری مراجعه نمایند فقط عوارضات ساخت اخذ نموده می شود.

 

سال هاست که مردم منتظرند آتش نشانی خور راه اندازی شود. شهردار پیشین معتقد بود مکان آن مشخص شده و بودجه آن نیز تامین است. الان وضعیت آتش نشانی خور چگونه است؟ با توجه به اینکه ظاهرا دو نیروی رسمی هم تحت همین عنوان به خور اختصاص داده شده است؟

 

در سال های گذشته جهت ساخت آتش نشانی با پیمانکار قرارداد تنظیم شده ولی متاسفانه پیمانکار به دلیل بنیه ضعیف مالی فقط در مرحله  اجرای شبکه فنداسیون زیرزمین انجام داده و از ادامه کار منصرف شده که در بودجه سال ۹۸ پیش بینی شده که انشاءاله انجام گردد.

 

آیا مساله آمفی تئاتر خور در دوره شهرداری شما حل خواهد شد و حل مشکلات این سازه در برنامه شورا و شهرداری می باشد؟

 

در خصوص آمفی تئاتر هم پس از بحث و بررسی زیاد با شورای محترم شهر به این نتیجه رسیده ایم که در اسرع وقت اقدام نماییم.

 

با توجه به انتشار تصاویری از ریزش بخشی از سقف مسجد جامع، بالاخره ساخت مسجد جامع جدید در چه مرحله ای است؟ آن هم در حالی که مالکین بخشی از زمین خود را نیز وقف مسجد کرده اند؟

 

در خصوص مسجد جامع به اطلاع می رساند که جهت دریافت پاسخ، لازم است که از هیات امنا مسجد جامع سوال شود و شهرداری و شورای شهر مشکلاتی که از قبیل زمین و راه دسترسی داشته اند حل نموده است و با توجه نیاز مبرم مسجد جامع شهرداری و شورا آمادگی هر گونه همکاری را اعلام می نماید.

 

بخشی از بودجه شهرداری صرف مسائل فرهنگی می شود. شما این بخش را صرف چه برنامه هایی کرده اید و در برنامه هایتان برای بخش فرهنگی چه تدابیری اندیشیده اید؟

 

بله بخشی از بودجه شهرداری صرف مسائل فرهنگی شده که شهرداری براساس توان خود مسائل فرهنگی از قبیل رونمایی کتاب همیار شهردار، کمک مالی از ۵ درصد درآمد به کتابخانه عمومی، برگزاری مراسم هفته وحدت و برگزاری مراسم جشن عید سعید قربان انجام داده است.

 

در حال حاضر مشاوران فنی، فرهنگی و اجتماعی شما در خور چه کسانی هستند؟

 

برابر ضوابط و مقررات شهرداری نمی تواند شخص یا شرکتی را به عنوان مشاور در اختیار داشته باشد ولی این شهرداری آمادگی خود را در استفاده از تجربیات مشاوران مجرب که در مباحث فرهنگی و غیره که مورد تایید شهرداری و شورا باشند بدون اخذ قرارداد و هزینه اعلام می داریم.

 

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در شهر وجود دارد برخی مشاغل مزاحم و پرسروصدا هست که باعث سلب آسایش مردم شده اند. آیا شهرداری برنامه ای برای جابجایی این ها دارد؟

 

در رابطه با جابجایی مشاغل مزاحم شهری به اطلاع برسانم که طبق ماده ۲۰ قانون شهرداری ها لازم است کلیه کسبه های صنایع مزاحم به خارج از شهر انتقال داده شود که شهرداری در این خصوص حدود یکسال پیگیر این موضوع جهت دریافت زمین از اداره کل راه و شهرسازی در جاده شهرک صنعتی بوده که انشاءاله بتوانیم این مهم را حل و کلیه صنایع مزاحم به آن منطقه انتقال دهیم.

 

با وجود اخطاریه های فراوان شهرداری متاسفانه برخی همشهریان هنوز نسبت به جاری ساختن آب در معابر بی تفاوتند. شهرداری چه برنامه ای برای برخورد جدی تر با این افراد دارد؟

 

در خصوص روانسازی آب به داخل معبر به اطلاع برسانم که شهرداری در سال گذشته پس از اخطار به افرادی که این عمل را انجام می دادند سریعا نسبت به پلمپ لوله های هدایت شده به سمت معبر انجام داده که متاسفانه تعدادی از افراد مجددا پلمپ ها را بازگشایی و شهرداری با همکاری بخشداری محترم مرکزی ترتیب تشکیل کارگروه بهداشت شهر خور نموده ایم که در این کارگروه هر چند مدت به صورت اتفاقی از تمام سطح شهر بازدید به عمل می آید و با افراد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

 

یکی از سوالات همشهریان در شماره قبلی مربوط به ایجاد موسسه ای مانند موسسه زنان نیکوکار است تا بانوان خوری بتوانند دست سازهای خود را در هر زمینه ای به فروش برسانند. آیا امکان آن وجود دارد که در خور نیز چنین تشکل هایی ایجاد شود؟

 

در خصوص موسسه زنان نیکوکار به اطلاع برسانم که شهرداری برای کلیه عموم که زنان نیکوکار هم شامل می گردید آگهی نمودند که قصد راه اندازی پنج شنبه بازار در محل بازارچه شهرداری جهت حل مشکل افراد که توان پرداخت اجاره را ندارند اقدام شود که متاسفانه هیچ استقبالی صورت نگرفت و هنوز این آمادگی جهت کمک و همکاری در بازارچه شهرداری را داریم.

با تشکر از شما که وقت تان را در اختیار ما قرار دادید.

ــــــــــــــــــــــــــــ

این گفتگو در شماره دهم نشریه خورشید لارستان منتشر شده است.

🌐 آدرس اینستاگرام نشریه خورشید لارستان👇🏻
https://www.instagram.com/khourshidlarestan

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

One Response to “بازنشر: گفتگو با مهندس حلیمی شهردار خور”

 1. خوری گفت:

  پنجشنبه بازار چرا این مدلی؟

  تو کدوم شهر …شنبه بازارشون این شکلی بوده ؟ که شما اومدین اینگونه اجراش کردین ؟

  مشخصه که این طرح شکست میخوره؟

  …شنبه بازاری که ما دیدیم تو شهرهای دیگه و موفق هم بوده این بوده که به فرض یک خیابان خاص و یک روز خاص رو تعیین میکردن و هرکی هرچی داشت رو سفره ای پهن میکرد و میفروخت

  اما متاسفانه شما میخواهید از هر طریقی پول در بیاورید !

  آخه پنجشنبه بازار تو مغازه؟؟؟!!!

  جدیدا جمعه بازار پرندگان تو لار افتتاح شده توسط مردم و خیلی هم موفق هستش

  هرکی هرچی داره میاره میفروشه دیگه ترسی از این نداره که اگه جنسش فروش نرفت ۱۰ تومن بابت اجاره ضرر کنه

  خودتون میدونین که کسی که میاد واسه فروش تو این بازار ده تومن پول هم براش زیادیه (مشخصا انسان نیازمندیه)

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 3350 بازدید

بازدید دیروز: 2726 بازدید

بازدید کل : 4863240 بازدید