جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۶:۳۸
 |  31/ می/ 2020 - 8:14
  |   نظرات: بدون نظر
890 مرتبه بازدید

کتاب “خطه لار” آمده تا “تاریخ مفصل لارستان” را به چالش بکشد

◾ایوب محمودی: هنوز چالش زبان محلی مردم جنوب فارس در رسانه های این خطه به پایان نرسیده که انتشار کتابی تازه در حیطه تاریخ لارستان، بحثی تازه را پیش چشم پژوهشگران و علاقه مندان به تاریخ محلی گشوده است.

▪️کتاب دو جلدی “تاریخ مفصل لارستان” همانطور که از اسمش بر می آید پژوهشی مفصل(البته و نه شاید کامل) از لارستان تاریخی و بزرگ سالیان دور می باشد. پژوهشی که توسط دکتر وثوقی استاد تاریخ دانشگاه تهران و سه تن از نویسندگان تاریخ محلی جنوب(رحمانی، عابدی راد و تقوی) نگاشته شده است. با آنکه بیش از یک دهه این کتاب، منبع اصلی مراجعه مردم و محققان این منطقه برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ لارستان به شمار می آید اما چندی پیش نویسنده ای از گراش با کتابی تحت عنوان “خطه لار” برخی ادعاها، منابع و مطالب این کتاب را به چالش کشیده است.

▪️کتاب “خطه لار” که توسط “غلامحسین محسنی” دبیر بازنشسته گراشی نوشته شده، به گفته خودش تلاشی بر مبنای اسناد و مدارک واقعی در بیش از ۲۶۰ منبع تاریخی برای نشان دادن برخی بزرگ نمایی ها، ادعاهای نادرست و مطالب ناقص کتاب “تاریخ مفصل لارستان” می باشد.

▪️کتاب “خطه لار” ۶ فصل دارد و در آن نویسنده با مراجعه به مدارک و اسناد تاریخی به نقد انتساب لار به گرگین میلاد، سلسله پادشاهی افسانه ای میلادیان، پیشینه تاریخی لار، حکام لار، وسعت لار و آثار تاریخی آن و بزرگ نمایی های صورت گرفته درباره آن و عدم ارتباط سکه لارین به لار سخن گفته است.

▪️گرچه برخی از رسانه های محلی از تلاش اداره ارشاد لارستان برای لغو مجوز این کتاب سخن گفته بودند اما در تماسی که خورشید لارستان با حجتی رئیس اداره ارشاد لارستان داشتند این ادعا کاملا رد شد و عنوان شد اداره ارشاد اساسا اختیاری برای مجوز یا لغو کتابی را ندارد و درصدد چنین کاری هم بر نیامده است.

▪️نکته مهم اما اینجاست که انتشار این کتاب در رسانه های لارستان بازتابی نداشته و فارغ از آنکه توزیع آن نیز محدود به گراش مانده، به نظر می آید برخی افراد، بدون مطالعه این کتاب، درصدد نقد و تحریف و انکار محتوای آن برآمده اند و انتشار این کتاب را در حقیقت چالش جدید به زیر سوال بردن عظمت تاریخی لارستان توسط یک نویسنده گراشی قلمداد کرده اند.

▪️به امید آنکه این کتاب و کتاب های مشابه راه را برای مطالعه و پژوهش بیشتر و بهتر نویسندگان محلی باز کند و همه بتوانند فارغ از تعصبات قومی، محلی و زبانی، به این پژوهش ها ارج نهند و در نقد منصفانه آن بکوشند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 3536 بازدید

بازدید دیروز: 2726 بازدید

بازدید کل : 4863426 بازدید