جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۶:۲۷
سرویس: گزارش
 |  4/ نوامبر/ 2020 - 2:14
  |   نظرات: يك نظر
471 مرتبه بازدید

گفت و گو با زینب خشنود حافظ کل قرآن کریم: حافظ بودن بدون فهم و عمل به قرآن امری بیهوده است.

🔸 خورشید لارستان: با سلام. لطفا خودتان را معرفی کنید و بگوید چند سال دارید و تا چه مقطعی تحصیل کرده اید.

🔹 با سلام. زینب خشنود هستم ٣۵سال دارم. دیپلم علوم تجربی و خانه دار هستم.

🔸مشوق یا مشوقان اصلی شما برای شروع حفظ قرآن و ادامه این مسیر چه کسانی بوده اند؟

🔹همیشه دوست داشتم حافظ قرآن شوم و این را توفیقی از جانب خداوند می دانم. مشوقان من برای اینکه حفظ قرآن را با جدیت پیگیری کنم هم عروسم خانم قاضی زاده و همسرم بودند و در ادامه مسیر نیز خانواده و به ویژه همسرم بسیار تشویق و حمایت کردند که لازم است از همه آنها تشکر ویژه ای داشته باشم.

🔸از چه موقع شروع به حفظ قرآن کردید و هدف و انگیزه اصلی شما برای این کار چه بوده است؟

🔹از حدود ۶ سال قبل در مسابقات حفظ ویژه ماه مبارک رمضان شرکت می کردم اما به دلیل حضور نداشتن در ایران نمی توانستم رسماً حفظ را از طریق کلاس های شعبه ادامه دهم. از سال ٩۶ که به کشور بازگشتم در دارالتحفیظ ثبت نام کردم و حفظ قرآن را با جدیت پیگیری کردم. هدفم از حفظ، اول رضای خداوند و بعد از آن فهم آیات و عمل به آنها و به کار بستن در زندگی هست.

🔸برای علاقه مندان به این کار، بهترین روش حفظ قرآن را پس از تجربه چند ساله ای که داشته اید چه می دانید؟

🔹بهترین روش حفظ این است که فرد علاقه مند ابتدا قاری خوبی انتخاب کند و درس روزانه اش را چندبار استماع کند سپس از روی صفحه حداقل ده بار روخوانی کند و ترجمه آن صفحه را نیز مطالعه کند. البته لازم نیست حتماً ترجمه را حفظ کند بلکه فقط بفهمد که موضوع درس امروزش چیست و فهمیدن معنی آیات خیلی به آسان شدن حفظ کمک می کند. پس از آن آیه به آیه یا خط به خط حفظ کند و پس از حفظ و تثبیت هر آیه، آیه بعدی را حفظ کند و آن را با آیه اول پیوند دهد و از حفظ تلاوت کند. به همین ترتیب تا پایان صفحه. نکته قابل توجه این است که تا زمانی که یک آیه را کاملاً مسلط و روان نشده، آیه بعدی را حفظ نکند. این نکته در مورد تمام صفحات و جزء ها نیز صادق است.

🔸با وجود تأهل، ( همسرداری، بچه داری و مسائل و مشغله های خاص خانه داری) حضور در دارالتحفیظ و حفظ قرآن برایتان دشوار نبود؟ به چه صورت برنامه را تنظیم می کردید؟

🔹به هر حال هر کاری دشواری های خاص خودش را دارد اما با توکل بر خداوند و برنامه ریزی برای انجام کارها، الحمدلله همه این سختی ها آسان می شود. به قول یک معلم بزرگوار “برای رسیدن به خوبی ها، باید از خوشی ها گذشت” من در این مسیر برای اینکه وقت بیشتری برای حفظ و مرور داشته باشم خیلی از رفت و آمدها، تفریحات و کارهای غیرضروری را کم یا حذف کردم. همچنین کارهای منزل را طوری برنامه ریزی می کردم که در کمترین زمان ممکن همه را انجام بدهم و در کنار آن به درس و تکالیف فرزندانم هم رسیدگی کنم و همه این ها در سایه لطف و توفیق الهی امکان پذیر است.

🔸آیا در مسیر حفظ قرآن پیش آمد که خسته شوید و فکر کنید که دیگر توان ادامه آن را ندارید؟ چگونه بر این افکار منفی غلبه کردید؟

🔹در مسیر حفظ گاهی پیش می آمد که در شرایط سخت قرار بگیرم مانند بیماری ها و امور پیش بینی نشده، اما هیچ وقت خسته و ناامید نشدم بلکه از خداوند طلب یاری کردم و برنامه ام را طوری تنظیم کردم که هم خود و خانواده ام تحت فشار نباشیم و هم بتوانم با شرایط سازگار شوم یا آن را رفع کنم و الحمدلله همه آن سختی ها هم آسان و شیرین می شود وقتی هدف والایی در نظر داشته باشیم.

🔸برای تثبیت محفوظات برنامه ای دارید؟

🔹برای تثبیت محفوظات ان شاءالله قصد دارم روزانه حداقل دو یا سه جزء را مرور داشته باشم تا کاملاً تثبیت شود.

🔸حفظ قرآن چه تاثیری در اخلاق، منش، رفتار و ذهنیت شما داشته است؟

🔹سعی می کنم آنچه مورد رضایت خداوند است در زندگیم پیاده کنم و با اخلاق قرآنی زندگی و رفتار نمایم و نگرش قرآنی به همه مسایل داشته باشم؛ چرا که حافظ بودن بدون فهم و عمل به قرآن امری بیهوده است.

🔸چه توصیه ای به زنان خانه دار جهت موفقیت همزمان در زندگی و حفظ قرآن دارید؟

🔹اگر خواهران علاقه مند به حفظ قرآن هستند، می توانند با توکل بر خدا و اراده قوی و برنامه ریزی منظم به این هدف دست پیدا کنند.

♾️ آدرس خورشید لارستان در اینستاگرام
https://www.instagram.com/khourshidlarestan?r=nametag

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

One Response to “گفت و گو با زینب خشنود حافظ کل قرآن کریم: حافظ بودن بدون فهم و عمل به قرآن امری بیهوده است.”

  1. اسماعیل محمودی گفت:

    آفرین
    بسیار بسیار عالی ماشاءالله به این اراده براشون آرزوی موفقیت میکنم
    خداوند در عمرشان برکت بندازه آمین

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 3494 بازدید

بازدید دیروز: 2726 بازدید

بازدید کل : 4863384 بازدید