جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۶:۲۳
سرویس: گزارش
 |  12/ دسامبر/ 2020 - 5:04
  |   نظرات: بدون نظر
6,278 مرتبه بازدید

۱۵ بیمار مبتلا به کرونا در لارستان در ده روز: آیا به واکسن های جدید می توان امیدوار بود؟


 • به گزارش خورشید لارستان؛ پس از شروع موج جدید ابتلا به کرونا در کشور، بار دیگر ارائه آمارهای روزانه توسط دانشکده های علوم پزشکی آغاز شد. آماری که به طور ناگهانی و بدون ارائه هیچ گونه دلیل خاصی ممنوع شده بود و حتی رسانه ها نیز از پرداختن به آمارها منع شده بودند

  در مجموع ده روز گذشته در لارستان، خنج و اوز، ۳۶۲ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شده اند. یعنی به طور متوسط ۳۶ بیمار جدید در روز. در این ۱۰ روز ۱۵ بیمار نیز جان خود را از دست داده اند. یعنی متوسط ۱.۵ مورد فوتی در روز که آمار قابل توجهی است.

  اما چرا با وجود این تعداد مبتلا و مرگ و میر، منطقه لارستان قرمز نشده است؟ پاسخ آن روشن است. نسبت مبتلایان و مرگ و میرها را به نسبت جمعیت کل لارستان در نظر می گیرند و با متوسط کشوری مقایسه می کنند. برای همین شهر گراش با آمار کمتر قرمز است و لارستان کماکان نارنجی باقی مانده است.

  با نزدیک شدن به ایام امتحانات پایانی نوبت اول اما دلهره و استرسی هم به جان والدین و معلمان و مسئولین آموزشی افتاده است. با اینکه آموزش و پرورش اختیار انتخاب شیوه آزمون به صورت حضوری یا غیر حضوری را به خود مدارس واگذار کرده است اما به علت ریسک بالای ابتلا به این بیماری، بیشتر والدین ترجیح می دهند آزمون ها غیر حضوری برگزار شود. حتی اگر همه بدانند در آزمون های غیر حضوری، تقلب حرف اول را می زند!

  از سوی دیگر، آن موج اولیه امیدواری به کشف واکسن کرونا توسط شرکت های مختلف هم کمی فروکش کرده است. انتشار اخباری مبنی بر ایجاد حساسیت در افرادی که واکسن های جدید را دریافت کرده اند و همچنین خبر جدیدی که از مرگ ۶ نفر پس از تزریق واکسن کرونای شرکت فایزر -بایون تک منتشر شده است مردم را به شدت نگران کرده است.
  این نگرانی اما برای ایرانی ها بیش تر احساس می شود. تناقض گویی مسئولین در بیان دلایل عدم خرید واکسن و مشکلات انتقال پول آن به علت تحریم ها از یک سو، و خبر خرید واکسن های چینی و روسی به جای واکسن های شرکت های آمریکایی و آلمانی نیز باعث شده چشم انداز برچیده شدن بساط کرونا از کشور همچنان ناروشن و مه آلود باشد. به ویژه که به علت جمعیت بالای کشور و هزینه های بالای واکسن ها، گروه های کم درآمد زیادی شاید نتوانند موفق به دریافت این واکسن ها شوند.

  گرچه مسئولین بهداشتی کشور وعده داده اند که احتمالا تا خرداد سال آینده، واکسن بومی کرونا بتواند مجوز تولید و استفاده را دریافت کند.
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 3490 بازدید

بازدید دیروز: 2726 بازدید

بازدید کل : 4863380 بازدید