جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۶:۱۹
 |  17/ آوریل/ 2021 - 8:42
  |   نظرات: بدون نظر
1,929 مرتبه بازدید

سرقت‌های سریالی در خور: سارقینی که هر لحظه در کمین شما هستند!

به گزارش خورشید لارستان، چند وقتی است که اخبار گوناگونی از سرقت‌ در خور در فضای مجازی منتشر می‌شود بی آنکه این سارقان ردپایی از خود برجای بگذارند. نکته قابل تامل اینکه در تمام این سرقت ها، سارقین با آگاهی کامل از عدم حضور افراد در منزل، کار خود را به صورت کاملا حرفه‌ای و با دقت انجام داده‌اند. نمونه آن سرقت از منزل یکی از همشهریان بوده که سارقین می‌دانسته‌اند مادر خانواده در بیمارستان بستری است و پدر خانواده نیز برای انجام امورات همیشگی خود خارج از شهر حضور دارد.

یکی از همشهریان که سرقت ناموفقی در منزل‌شان ایجاد شده در گفتگو با خورشید لارستان می گوید دزدان کاملا از زمان خروج ما از منزل اطلاع داشته‌اند. بنده مثل همیشه برای نماز جماعت در مسجد بوده‌ام و همسرم برای خرید از منزل خارج می‌شود اما به علت تعطیلی مغازه موردنظر خیلی زود (در عرض ده دقیقه) به منزل باز می‌گردد و متوجه می‌شود در خانه باز است و یک نفر خیلی آرام از منزل خارج می‌شود و سوار ماشینش می‌شود و از آنجا دور می‌شود. مطمئنا اگر آن‌ها کمی دیرتر می‌رسیدند سارقین کار خود را انجام داده بودند.

آخرین سرقت اما دقیقا در خیابان اصلی شهر رخ داده است که مسیر پر رفت‌و‌آمدی است. سرقت از این منزل بدون اطمینان کامل از عدم حضور افراد در منزل و نحوه ورود به این منزل آن هم در این محل پر رفت و آمد امکان‌پذیر نیست.

بسیاری از مالباختگان سرقت‌های اخیر خور اما معتقدند که به احتمال زیاد، یکی از همشهریان که اطلاعات دقیقی از وضعیت مالی خانواده‌ها، شغل آن‌ها، زمان حضور اعضای خانواده و… دارد با این گروه سارقین همدست است. گرچه نمی‌توان به صراحت این سرقت‌ها را کلا به افراد غیربومی نسبت داد. از سوی دیگر ورود به منازل به گفته اهالی، معمولا با یک دیلم خاص (با سر ۴ سانتی‌متری) اتفاق افتاده است که احتمال آن می‌رود یک گروه از سارقین در تمام این سرقت‌های اخیر نقش داشته‌ باشند.

مال‌باختگان همچنین ادعا کرده‌اند که در چند مورد از این سرقت‌ها پژو پارس سفید مشکوکی در کوچه پس کوچه‌های اطراف حضور داشته که احتمال می‌رود متعلق به سارقین باشد. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه برخی از مالباختگان گفته‌اند دزدان معمولا به لوازم خانگی، لب تاپ، موبایل و… کاری ندارند و تنها چیزی که مورد سرقت قرار می‌دهند پول، طلا و جواهرات است.

با توجه به تمام موارد گفته شده، ذکر چند نکته برای پیشگیری از بروز این‌گونه سرقت‌ها ضرورت دارد:

۱. شناسایی این سارقین توسط ماموران بی‌آنکه ردپا و آثاری از آن‌ها در دست باشد در بیشتر موارد بی‌نتیجه است. بنابراین بهتر است تلاش و توان خود را بیشتر برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی متمرکز کنیم تا اینکه بخواهیم پس از حادثه با گمانه‌زنی و شک و شبهه به دیگران در پی کشف مساله باشیم.

۲. این سرقت‌ها نشان داده که سارقین در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند نقشه خود را عملی کنند و وارد منازل شوند. حتی در زمان خرید روزانه شما. کافیست سارقین از زمان خروج شما از منزل اطلاع پیدا کنند.

۳. سارقین منتظر شنیدن آخرین اخبار از مردم شهر در فضای مجازی هستند. نیازی نیست به طور مداوم اطلاعات شخصی خود را در فضای مجازی منتشر کنید. یک استوری که نشان دهد شما به مسافرت رفته‌اید یا در منزل حضور ندارید و یا حتی خبر تولد فرزندان شما در فضای مجازی می‌تواند برای سارقین زمینه‌ساز یک نقشه سرقت باشد.

۴. متاسفانه بسیاری از مردم شهر (حتی افراد ثروتمند) علی‌رغم تکرار این سرقت‌ها؛ هم‌چنان نسبت به نصب دزدگیر و یا دوربین مداربسته و بالابردن امنیت منازل خود بی‌اعتنا هستند. قرار دادن مقدار زیادی طلا و جواهرات و پول در منزل و خالی گذاشتن منزل بدون رعایت اصول ایمنی بیش از آنکه نتیجه هوش‌مندی سارقین باشد نتیجه بی‌توجهی ما نسبت به رعایت اصول اولیه ایمنی در منازل است. یک دزدگیر خوب و حتی یک دوربین مداربسته که به صورت آنلاین فضای منزل را در گوشی‌ تلفن همراه شما نمایش دهد می‌تواند تا حد زیادی خیال شما را از خالی‌ گذاشتن منزل راحت کند. حتی اهالی یک کوچه می‌توانند به صورت مشارکتی مبالغی را برای نصب دوربین‌های مداربسته در کوچه‌های خود اختصاص دهند تا بتوانند در صورت بروز حادثه ردپایی از سارقین پیدا کنند.

۵. در صورت لزومِ خروج از منزل به مدت طولانی حتما همسایه قابل اعتماد(تاکید می‌شود مورد اعتماد) خود را در جریان قرار دهید تا حواسش به منزل شما باشد. اگر قصد سفر دارید باید فکر بهتری کنید. مقرر کنید یکی از اقوام یا دوستان مورد اعتماد شما در منزل حاضر باشد و مهم‌تر اینکه می‌توانید طلا و جواهرات خود را به بخش امانت بانک‌ها بسپارید. در خود لار چندین بانک بخش امانت طلا و جواهرات دارند و این می‌تواند خیال شما را آسوده‌تر کند.

۶. مردم باید نسبت به حضور افراد غریبه در کوچه و محله‌های شهر و همچنین بکارگیری کارگران غیربومی هشیارتر عمل کنند. گرچه امروزه با حضور زیاد کارگران غیربومی نمی‌توان همه را پایش کرد اما می‌توان با دقت بیشتری رفتار و حرکات این افراد را زیرنظر داشت. به طور مثال یکی از مال‌باختگان لاری به ما پیام داده که سرقت از منزلش توسط فردی غیربومی صورت گرفته که چند روز قبل از سرقت، برای بارور کردن نخل (انبار دادن) در منزلش حضور داشته است!

۷. سرقت‌ها همیشه با ورود به منازل انجام نمی‌شود. رها کردن دختربچه‌ای با دستبند و گوشواره طلا در کوچه‌‌ای خلوت هم می‌تواند سارقین را وسوسه کند. و یا به نمایش گذاشتن انبوهی طلا و جواهرات توسط خود شما در مراسم‌های عروسی اقوام و خویشان می‌تواند زمینه‌ساز یک سرقت باشد.

۸. شیوه‌های سرقت معمولا با شرایط اجتماعی و اقتصادی تغییر می‌کند. حتی کرونا هم عده‌ای را به فکر شیوه جدیدی می اندازد. حتما خبر زن و مردی که در گراش به بهانه واکسن کرونا برای شناسایی منازل خالی و یا دارای صاحبان سالمند به درب منازل مراجعه کرده‌اند را شنیده‌اید. و یا ارسال پیامک‌هایی مبنی بر دریافت سهام عدالت یا برنده شدن در فلان قرعه‌کشی. پس لازم است همیشه خود را برای شیوه‌های جدید سارقان آماده کنید.

و در پایان باید به این نکته توجه کرد که تمرکز سارقین بیشتر به مناطقی مثل گراش، خور و لار معطوف شده است. دلیل آن هم واضح است. سودای پولدار شدن از مال و ثروت مردمی که به نظرشان همه پولدار و خلیج‌رو هستند!

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آخرین نظرات شما
آمار بازدید:

بازدید امروز: 3490 بازدید

بازدید دیروز: 2726 بازدید

بازدید کل : 4863380 بازدید